Психологічних спеціальностей багато! Є клінічні психологи, психологи-дослідники, викладачі психології, інженерні психологи, соціальні, військові, юридичні… Психологи працюють у навчальних закладах від дитсадка до університетах, в науково-дослідних інститутах, лікарнях, військових частинах, в’язницях, соціальних службах, на підприємствах, в бізнес-структурах.
А ще є психіатри – лікарі, які займаються лікуванням і психотерапевти, які працюють з людьми, що переживають глибокі або сильні кризи чи порушення.
А чим займається психолог ліцею?
У ліцеї працює практичний психолог (іноді цю професію називають ще «шкільний психолог»). Мета його роботи – надання психологічної допомоги та підтримки учасників освітнього процесу, тобто здобувачів освіти (учнів та учениць), їхніх батьків та педагогів. Практичний психолог ліцею робить далеко не все, чим займаються психологи взагалі – це просто неможливо і непотрібно.
Практичний психолог, згідно професійному стандарту «Практичний психолог закладу освіти», затвердженому наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Україні від 24.11.2020 № 2425 (Саме так – професійні стандарти затверджувались Мінекономіки):
• здійснює психологічну профілактику;
• здійснює психологічну просвіту щодо психологічного благополуччя та психічного здоров’я;
• здійснює психологічну діагностику;
• надає психологічну допомогу за запитом та/або відповідно до виявленої потреби у такій допомозі.
Ще практичний психолог займається власним професійним розвитком та самоосвітою, співпрацює з педагогічними працівниками та здійснює організаційно-методичну діяльність, але це вже внутрішня кухня.
Профілактика – це попередження порушень, відхилень, конфліктів та зайвих складнощів. Психолог може помітити проблему або кризу, яка насувається, і допомогти запобігти їй. Деякі кризи передбачувані, наприклад, частині дітей важко пристосуватись до школи чи нового класу; підлітковий вік часто супроводжується кризами; дехто переживає стрес перед ЗНО чи НМТ. Деякі кризи раптові, і запобігти їм неможливо, і профілактика буде полягати у тому, щоб ці кризи не розвивались. А ще психолог може допомогти у тому, щоб звичайні життєві складності чи кризи не ускладнювались та не переростали у сильні конфлікти або порушення.
Тому, якщо вас щось турбує у вашій (якщо ви навчаєтесь у ліцеї) поведінці та емоціях або поведінці та емоціях вашої дитини (якщо ви батьки) – краще звернутись по допомогу завчасно. Або ви просто хочете завчасно підготуватись до можливих життєвих подій або вікових криз – теж профілактика може допомогти.
Просвіта – це розповсюдження психологічних знань. Часто знання та розуміння психологічних процесів саме по собі допомагає людини впоратись з труднощами, обрати шлях власного розвитку, налагодити стосунки. Психолог може надати інформацію про нормативний розвиток дитини, про особливості кожного вікового періоду, про способи психологічної підтримки, про методи взаємодії та спілкування і про інші важливі речі.
Отже, якщо вам цікаво та важливо дізнатись щось з царини наукової психології – можна відвідати яку-небудь лекцію, тренінг чи майстер-клас або запросити психолога на класну годину чи батьківські збори.
Психодіагностика – це виявлення особистісних особливостей та рис людини, специфіки її реакцій та поведінки, здібностей та нахилів. Психодіагностика проводиться індивідуально або в групі (це економить час!). Також проводиться діагностика не особистості, а групи: відносин всередині неї, її структури та динаміки. Для психодіагностики зазвичай використовуються спеціальні методики, деякі з яких складні та трудомісткі. Зверніть увагу – психодіагностика – це не встановлення діагнозу. Діагноз встановлює лише лікар-психіатр! А психодіагностика – це виявлення особливостей особистості.
Якщо ви хочете дізнатись що-небудь про себе (якщо ви навчаєтесь у ліцеї) або про вашу дитину (якщо ви батьки) – вам необхідна саме психологічна діагностика. Але не забувайте – результати психодіагностики конфіденційні, і ви зможете отримати лише загальний опис вашої дитини, а не дізнатися про її секрети.
Психологічна допомога – це корекція та психологічне консультування. Корекція – це виправлення якихось конкретних складнощів, наприклад, покращення пам’яті або зменшення тривоги. А консультування – це допомога у вирішенні психологічних проблем, наприклад, у відносинах з ровесниками батьками чи дітьми.
Отже, якщо ви в складному становищі, у вас виникли проблеми або запитання, вам важливо поговорити – звертайтесь за консультацією. І – як і у випадку психодіагностики – консультації конфіденційні, і про те, що на них говориться, ніхто знати не буде. Батьки чи вчителі можуть отримати рекомендації за результатами консультування дітей – але саме рекомендації, а не зміст розмови чи особисту інформацію.
Зверніть увагу: практичний психолог ліцею може проводити індивідуальні корекційні заняття або індивідуальні психологічні консультації неповнолітніх лише з письмового дозволу їх батьків або законних представників. Виключенням є короткочасне термінове втручання задля захисту життя, здоров’я чи психологічного благополуччя дитини.
І наостанок: у психологів немає «магічної пігулки» (і взагалі ніякої пігулки). Психолог, який працює з дітьми, може допомогти їм тоді, і лише тоді, коли дорослі, які оточують дитину, всіляко цьому сприяють. Ба більше, допомогти дитині можна лише спільними зусиллями батьків (вчителів, дідусів та бабусь, тренерів… … ) та психолога.